Косопад - нарушения в минералния състав на организма

Желязо, цинк, мед, селен, силиций, магнезий и калций – това са минерални вещества от съществено значение за структурата и растежа на косата. Недостигът на тези минерали може да доведе до косопад или до дифузно разреждане/дифузна загуба на коса.

Например, въпреки че селенът е абсолютно необходим за правилния растеж на косата, една твърде голяма дозировка води до косопад (селенова токсичност).

За да се постигне здравословен растеж на косата от голямо значение са както покриването на недостига на минерали, така и предотвратяване постъпването на прекалено големи количества от тях в организма. В този случай могат да помогнат особено анализите на минерали в косата. Тъй като структурата и минералният състав на коса и нокти са сходни, при косопад е уместно да се направи и анализ на нокти.

През последните десетилетия при косопад  (алопеция) се отделя повишено внимание и на неметалните токсини и на замърсяванията с тежки метали. Тук трябва да се споменат преди всичко замърсявания с живак, кадмий, арсен и олово. Тежките метали могат да причинят косопад по различни начини. Така например токсичното въздействие върху корените на космите се засилва при синергичното взаимодействие с други тежки метали.

Освен това при косопад, който е започнал с отравяне с тежки метали, може да има и относителен недостиг на цинк. Тежките метали се конкурират с цинка като кофактор на един ензим, който е част от цикъла на фоликулите на косата и участва в нейния растеж. Освен  недостига на цинк могат да се появят и редица други нарушения в обмяната, свързани с желязото и затруднени от наличието на тежки метали. Всичко това може да доведе до загуба на коса. Тук също са много подходящи анализите на коса или нокти за определяне степента на токсичното замърсяване.

Кръвната картина дава по-малко надеждна информация, тъй като е възможно хронична интоксикация да покаже нормални резултати. Тежките метали се натрупват предимно в тъканите, така че след кратък период от време остава много малко количество от тях в кръвта. Фоликулите на космите с тяхната висока пролиферативна и метаболична активност реагират много чувствително на намаляването на минералите и микроелементите в тялото. Недостигът на тези елементи може да доведе до дифузно или до силно опадване на косата. При жени с дифузен косопад например често се среща недостиг на желязо.

Минерали, които влияят значително на растежа на косата и на циклите й:

Желязо

Изследванията показват, че много жени с косопад страдат и от недостиг на желязо. Желязото (хемоглобинът) доставя кислород  до клетките, които подлежат на делене и на диференциация и така участват в производството на коса. Освен това желязото влияе върху дейността на много ензими.

Цинк

Ниското ниво на цинк често има връзка с андрогенен, кръгов и дифузен косопад. Едно изследване на Hôpital Necker показва, че цинкът може да потисне отчасти вредното въздействие на тестостерона върху корените на косата (превръщане на тестостерона в дихидротестостерон – DHT). Освен това цинкът защитава корените на косата от атаките на имунната система при автоимунни заболявания.

Мед

Медта допринася за здравината на косата като влияе върху растежа на роговидната й структура. Недостигът на мед може да доведе до намалена здравина и еластичност на косата.

Селен

Недостигът на селен може да доведе до косопад (алопеция) и псевдоалбинизъм (загуба на пигмента на косата). Има данни, че след провеждане на терапия със селен се е подобрило нивото на селен в тялото и горепосочените симптоми са изчезнали. Изследване показва, че в резултат на прием на селен като хранителна добавка косопадът при химиотерапия значително е намалял. Стойностите на селена трябва да се движат между 0,5 до 1,5 мг/кг. Препоръчителната дневна доза за селен е 55 µg (за лица над 14 години, изследване на американското население).  Дневен прием на селен в количество повече от 400 µg може да доведе до интоксикация  и до тежък косопад. По тази причина внимавайте при неконтролиран прием на селен!

Силиций

Ежедневният прием на силиций подобрява качеството на косъма и увеличава неговата дебелина. Според изследвания на руски учени терапии със силиций могат да забавят косопада. Те смятат, че шампоани, съдържащи органичен силиций, са стимулирали растежа на нова коса и са спрели косопада. Изследване на Университетската клиника в Хамбург е доказало, че приемът на силициева киселина е подобрил значително дебелината на косъма при жени с рядка коса.

Магнизий

Магнезият, който участва в преобразуването на протеините, е отговорен за деленето, растежа и съзряването на клетките. Той участва и в имунологични реакции и предпазва от възпалителни състояния при корените на косата. Недостигът на магнезий може да доведе директно или индиректно до косопад.

Калций

Калцият е минерал, който също има голямо значение за здравословното състояние на косата. Недостиг на калций може да се установи особено при жени над 50 години, тъй като усвояването му при тази възрастова група често е намалено. Този недостиг прави необходим допълнителен прием чрез храната до 300 мг. Препоръчителното количество от 1000 мг за млади хора трябва по тази причина да се увеличи до 1300 мг.

Косопад и минерален анализ на коса

При косопад нарушенията в минералния състав и в обмяната на минералите играят ключова роля. Недостатъчни количества или предозиране със съответните минерали, както и замърсявания с тежки метали, могат да причинят косопад. За да се получи точна картина на минералния статус в косата , би трябвало да се приложи минерален анализ на коса или нокти. Тук особено подходящ е Минерал тест КОМПЛЕКС. Той показва както излишъка или недостига на важни минерални вещества в косата, така и замърсяванията с тежки метали. Така човек може да приема целенасочено минерални вещества за постигане здравина на косата и не трябва да се бои от предозиране, както е възможно при селена. За този минерален анализ са подходящи вземане на проба от коса или изрязани нокти на ръцете или краката. И двата вида тъкани спадат към кожните образувания и имат сходна структура и минерален състав.

Източници и друга литература:

The Role of Vitamins and Minerals in Hair Loss: A Review. Dermatol Ther (Heidelb) 2019 Mar; 9(1): 51-70

Nutrition of women with hair loss problem during the period of menopause. Prz Menopauzalny. 2016 Mar; 15(1): 56-61

Use of Silicon for skin and hair care: an approach of chemical forms available and efficacy. An Bras Dermatol. 2016;91(3):331-5

Possible Relationship between Chronic Telogen Effluvium and Changes in Lead, Cadmium, Zinc, and Iron Total Blood Levels in Females: A Case-Control Study Int J Trichology. 2015 Jul-Sep; 7(3): 100-106