Въпреки, че причината не винаги е известна, забавеното развитие при децата често се дължи на непълно или неправилно развитие на мозъка и нервната система на плода в утробата. Подобни „дефекти“ могат да бъдат резултат от наследствени генетични дефекти, спонтанни мутации в гените на ембриона, увреждане на плода поради излагане на майката на токсини, тежки метали или употреба на наркотици.
Симптомите на забавено развитие варират в зависимост от вида на нарушенията и степента им. Някои от тях се диагностицират при раждането, докато други могат да останат неоткрити до юношество или зряла възраст. Първата стъпка при диагностиката на забавено развитие е да се установи къде е възникнало нарушението и неговата степен. Необходимо е да се направи тест за наличието на високи нива на тежки метали или друг токсини, както в детето, така и в майката.
Мозъкът на плода започва да се развива малко след зачеването и продължава да расте през цялата бременност. Милиарди неврони или нервни клетки претърпяват критичен процес на развитие, при който образуват мозъчни области. Ако нещо прекъсне този процес, особено през първите 12 седмици от бременността, може да се получи непълно или неправилно мозъчно развитие. В този материал ще обърнем внимание на експозиция с живак, тъй като той е мощен невротоксин със силно въздействие върху развитието на ембриона и малките деца.
Живака е един от най-често срещаните замърсители. Данните от Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ (CDC) показват, че повечето хора имат нива на живак в кръвта под нива, свързани с възможни ефекти върху здравето. Хората, изложени на високи нива, придобиват неблагоприятни последици върху паметта, говорните способности, вниманието и други умения. Изчислено е, че само в Европа ежегодно се раждат повече от 1,8 милиона деца с нива на живак над препоръчителните допустими граници. Ето нещо което трябва да знаем.
Живакът има както естествени, така и синтетични източници. Естествените източници на живак включват вулканични емисии, геоложки отлагания и океански изпарения. Тези естествени емисии не представляват опасност за хората. Проблемът възниква поради човешките дейности, в резултат на които в околната среда се изпускат големи количества живак, който продължава да циркулира свободно в природата хиляди години. Хората са внесли живак в околната среда с обработка на алкали и метали, изгаряне на въглища, медицински отпадъци и при добив на злато. Токсикация може да се получи с зъболекарски манипулации също и употреба на амалгамови пломби. Историята ни дава примери за замърсявания с тежкия метал, случили се в различни краища на света, на база на които са направени различни проучвания за въздействието на живак върху хората.
През 1959г. е направено изследване на „Симптомите на Минимата“, показващи отравяне с метилживак, открит във водата на залива Minamata в Кюшу, Япония. Заливът е бил замърсен в продължение на десетилетия от химическа компания, която е изхвърляла живак във вода. В следствие на това морската храна е била силно замърсена. Дългосрочни проучвания направени в Нова Зеландия и Фарьорските острови показват корелации между пренатална експозиция на живак и неврологичното развитие на децата.
Основният начин за повишаване на стойностите на метил живак в организма на майките е консумацията на заразена морска храна и риба. Плацентата не е ефективна бариера срещу живака. Живакът въздейства отрицателно върху плода, дори ако майката не проявява симптоми на токсикация. По време на третата гестационна седмица нервната система на ембриона е особено податлива на влиянието на невротоксини като метилживак, които могат да доведат до аномалии. При деца дефектите, дължащи се на метилживак, могат да доведат до дефицит на внимание, нарушена интелигентност, слаба памет, нарушени сензорни или двигателни умения. Поради своята токсичност, живакът е на път да бъде изключен от продуктите в Европа, но големи количества от него все още циркулират във въздуха, водата, почвата и екосистемите. Ако сте загрижени за излагането на метилживак, трябва да се консултирате с Вашия лекар.
Каква е ролята на Минерал Тест?
Минерал Тест предоставя качествен и сигурен начин за установяване на стойностите на живак, и други токсичн елементи, с помощта на надежден и неинвазивен метод. Вземете проба от коса или нокти в домашни условия и ги изпратете на нас. Ще получите своите резултати в рамките на няколко работни дни.
Какво може да направи всеки един човек за намаляване на емисиите на живак?
Хората могат да попаднат на оборудване, съдържащо живак, като батерии, лампи и електрическо оборудване. Необходимо е да се погрижим за това правилно да обработваме и изхвърляме тези материали, така че живакът, съдържащ се в тях да може да бъде извлечен по безопасен начин и да не бъде изпуснат в околната среда. Освен това, можем да намалим емисиите на живак като не изгаряме твърди горива за битово отопление, когато са налице други алтернативни варианти. Също така съществуват запълващи материали без съдържание на живак за стоматологично лечение, като ако изберем да ги използваме, ще намалим допълнително употребата на живак.
Допълнителна бележка:
Този материал се предоставя за информационни цели и не представлява официална позиция на Националния институт по неврологични разстройства или други агенции. Съвети относно лечението или грижите за отделен пациент трябва да бъдат получени чрез консултация с лекар.
Източници:
Данни на Ian Marnane – Европейска агенция за околна среда (ЕАОС)
Curr Probl Pediatr Adolesc Health Care
United States Environmental Protection Agency EPA