Симптоми на отравяне с тежки метали

В тази статия предоставяме информация относно токсикация с основните видове тежки метали и състояния свирзани с тях. Данните използвани в тази статия са предоставени от NORD (National Organization For Rare Disorders). Този материал може да бъде полезен в случаи на  промишлени или битови злополуки.

Отравяне с тежки метали означава натрупване на тежки метали в токсични количества в меките тъкани на тялото. Такива метали се конкурират и заместват някои основни минерали, необходими за правилното протичане на физиологичните процеси. При остро или хронично протичащо отравяне може да бъде засегната някоя от основните системи на тялото.

Отравяне с тежки метали може да възникне в резултат на промишлени злополуки, замърсяване на въздуха или водата, храни, лекарства, поглъщане на оловни бои и др.

Симптомите свързани с отравяне с тежки метали, варират в зависимост от вида и количеството на натрупания метал. Много от тежките метали, като цинк, мед, хром, желязо и манган, са от съществено значение за функционирането на организма в много малки количества. Но ако тези метали се натрупват в организма в концентрации, достатъчни да причинят отравяне, тогава може да настъпи сериозно увреждане. Тежките метали, най-често свързани с отравянето на хора, са олово, живак, арсен и кадмий. Отравяне с тежки метали може да възникне в резултат на промишлени злополуки, замърсяване на въздуха или водата, храни, лекарства, поглъщане на оловни бои и др.

В следващите редове са описани често срещани състояни възникващи при интоксикация със следните метали:

АРСЕН

Арсенът се използва в производството на пестициди. Прекомерното излагане може да причини главоболие, сънливост, объркване, гърчове и животозастрашаващи усложнения. Неврологичните симптоми включват мозъчно увреждане (енцефалопатия), нервно заболяване на крайниците (периферна невропатия), Кожните проблеми включват напречни бели ленти по ноктите на ръцете (линии на Мес) и прекомерно натрупване на течност в меките слоеве на тъканта под кожата (оток). Стомашно-чревните симптоми включват грипоподобно заболяване (гастроентерит), което се характеризира с повръщане, болка в корема, треска и диария, която в някои случаи може да бъде кървава. Други симптоми включват разграждане на хемоглобина на червените кръвни клетки (хемолиза), ниско ниво на желязо в червените кръвни клетки (анемия) и ниско кръвно налягане (хипотония). Някои хора могат да усетят подобна на чесън миризма, която може да се открие при дишането.

В случаи на хронично отравяне може да се развие слабост, мускулни болки, студени тръпки и треска. Началото на симптомите при хронично отравяне с арсен е около две до осем седмици след излагане.

Отравянето с арсен може да бъде причинено от лекарства, включително разтвор на Фаулър (калиев арсенит) и някои локални кремове, използвани при лечението на кожни заболявания. Поглъщането на хербициди, инсектициди, пестициди, фунгициди или родентициди, съдържащи арсен, може да причини отравяне с арсен. Професионалното излагане на арсен при производството на бои, емайли, стъкло и метали може да причини отравяне с арсен. Други форми на професионална експозиция включват поцинковане, запояване, оловно покритие, топене и консервиране на дърво. Арсенът се намира и в замърсена вода, морски дарове и водорасли.

ОЛОВО

Ако не се вземат подходящи предпазни мерки, оловопроизводителите, работниците, заварчиците в заводи за акумулатори, могат да бъдат изложени на опасни въздействия на олово. Оловото се съхранява в костта, но може да повлияе на всяка система от органи. Ефектите от отравяне с олово варират в зависимост от възрастта на индивида и степента на експозиция.

При децата симптомите варират в зависимост от степента на излагане на олово. Някои засегнати лица може да нямат забележими симптоми. Симптомите обикновено се развиват за период от три до шест седмици. Прекомерното излагане на олово може да доведе до това децата да бъдат по-малко игриви, неумели, раздразнителни и мудни (летаргични). Някои засегнати деца изпитват проблеми с ученето или поведението като умствена изостаналост и селективни дефицити в езика, когнитивните функции, баланса, поведението и резултатите в училище. В някои случаи симптомите могат да бъдат животозастрашаващи. В някои случаи симптомите включват главоболие, повръщане, коремна болка, липса на апетит (анорексия), запек, неясна реч (дизартрия), промени в бъбречната функция, необичайно голямо количество протеини в кръвта (хиперпротеинемия) и необичайно бледа кожа ( бледност) в резултат на ниско ниво на желязо в червените кръвни клетки (анемия). Неврологичните симптоми, свързани с преекспонирането на олово, включват нарушена способност за координация на доброволни движения (атаксия), мозъчно увреждане (енцефалопатия), гърчове, конвулсии, подуване на зрителния нерв (папилема) и / или нарушено съзнание.

При възрастни прекомерното излагане на олово може да причини високо кръвно налягане и увреждане на репродуктивните органи. Допълнителните симптоми могат да включват повишена температура, главоболие, умора, мудност (летерагия), повръщане, загуба на апетит (анорексия), коремна болка, запек, болки в ставите, загуба на наскоро придобити умения, некоординация, апатичност, затруднено сън (безсъние), раздразнителност, променено съзнание, халюцинации и / или гърчове. Някои засегнати индивиди изпитват намалена мускулна сила и издръжливост; заболяване на бъбреците; поведенчески промени като враждебност, депресия и/или тревожност.

Оловото се отделя с урината и изпражненията. Може да се появи и в косата, ноктите, потта, слюнката и кърмата.

Оловното отравяне може да бъде причинено от излагане (напр. дъвчене или поглъщане) на влошена оловна боя в по-стари къщи. Възможно е също да се появи професионално излагане на олово при боядисване, топене, автомобилни ремонти, месингови или медни леярни, печат, производство на батерии, минно дело, месингова леярна, бензин, стъкло. Друга причина за отравяне с олово е замърсяването на вода от оловни тръби. Допълнителните причини за отравяне с олово включват калциеви продукти и прогресивни бои за коса..

ЖИВАК

Живакът се използва от зъболекари и хигиенисти и химически работници. Живакът може да засегне белите дробове, бъбреците, мозъка и/или кожата. Симптомите на отравяне с живак включват умора, депресия, мудност (летаргия), раздразнителност и главоболие.

Респираторните симптоми, свързани с вдишване на живачни пари, включват кашлица, задух, стягане или пареща болка в гърдите и / или дихателен дистрес. Някои засегнати лица могат да получат необичайно натрупване на течност в белите дробове; пневмония; и/или необичайно образуване на фиброзна тъкан (фиброза).

Възможно е да има поведенчески и неврологични промени, свързани с прекомерно излагане на отравяне с живак, като възбудимост и бързина, липса на концентрация и загуба на памет. Шок и трайно увреждане на мозъка също могат да бъдат резултат от отравяне с живак. Някои засегнати хора изпитват психическо объркване. Може да присъства и прогресиращ мозъчен синдром с нарушена способност за координиране на доброволни движения (атаксия) на ръцете. Често се наблюдават ненормални неволеви движения на тялото, като неконтролирани резки движения, съчетани с бавни, гърчещи се движения (хореоатетоза). Допълнителните симптоми включват невъзпалително дегенеративно заболяване на нервите (полиневропатия). Могат да настъпят и промени в настроението, поведението и съзнанието.

В някои случаи на хронично излагане на неорганичен живак може да се появи личностно разстройство, известно като еретизъм или “синдром на лудия хейтър”. Симптомите, свързани със синдрома на лудия хейтър, включват загуба на памет, прекомерна срамежливост, необичайна възбудимост и/или безсъние. Този синдром е описан при работници с професионално излагане на живак в индустрията с филцови шапки.

Някои хора могат да получат кожни промени като болезнено подуване и розово оцветяване на пръстите на ръцете и краката (акродиния); постоянно зачервяване или възпаление на кожата (еритем); екстремна чувствителност (хиперестезия) на засегнатите области; и изтръпване и сензорни смущения.

Отравянето с живак може да бъде причинено от излагане на големи количества живак при производството на термометри, огледала, лампи с нажежаема жичка, рентгенови апарати и вакуумни помпи. Друга причина за отравяне с живак са замърсените води и риби. Децата често са изложени на живак чрез боя (дъвчене на боядисани предмети), каломел, прах за никнене на зъби, живачен фунгицид, зъбни амалгами и някои батерии.

КАДМИЙ

Кадмият се използва за много елементи, включително галванични покрития, акумулаторни батерии, парни лампи и в някои спойки. Появата на симптомите може да се забави за два до четири часа след излагане. Прекомерното излагане може да причини умора, главоболие, гадене, повръщане, коремни спазми, диария и треска. В допълнение, прогресивна загуба на белодробна функция (емфизем), необичайно натрупване на течност в белите дробове (белодробен оток) и задух (диспнея) също могат да присъстват. Хората с отравяне с кадмий могат също да получат неправилно функциониране на бъбречните канали (бъбречна тубулна дисфункция), характеризиращо се с екскреция на необичайно високи нива на протеин в урината (протеинурия), незначителни промени в чернодробната функция и / или омекотяване на някои кости ( остеомалация).

Отравянето с кадмий може да бъде причинено от поглъщане на храна (напр. зърнени храни, листни зеленчуци) и цигарен дим. Възможно е също така да се появи професионално излагане на кадмий в производството на метални покрития, батерии и пластмаси.

ДРУГИ МЕТАЛИ

Прекомерното излагане на цинк може да причини грипоподобни симптоми на метална димна треска; стомашно-чревни смущения.

Прекомерното излагане на бисмут може да причини изключителна сънливост и неврологични смущения като объркване, затруднена концентрация, халюцинации, заблуди, треперене, гърчове, нарушена способност за координация на движенията (атаксия) и/или неспособност за изправяне или разходка.

Прекомерното излагане на злато (както при лечението на ревматоиден артрит) може да причини кожни обриви; депресия на костния мозък; стомашно и чревно кървене; главоболие; повръщане; фокални или генерализирани непрекъснати фини вибриращи мускулни движения (миокимия); пожълтяване на кожата, лигавиците и бялото на очите (жълтеница).

Прекомерното излагане на калай може да увреди нервната система и да причини психомоторни смущения, включително тремор, конвулсии, халюцинации и психотично поведение.

Прекомерното излагане на алуминий може да причини увреждане на мозъка (енцефалопатия).

Иточник: National Organization For Rare Disorders Publishing