Защо са ни нужни йонизирани минерали?

Минералите са неорганични структури. Те не се възприемат от организма на човека под формата, в която се намират в почвата. Естествената формата, в която човека и животните приемат минерали е във формата на йонизирани частици. За да се абсорбират минералите в живите клетки, трябва да бъдат редуцирани до малки йонизирани молекули. Йонизираните минерали представляват заредени частици от елементарни минерали. Тази форма на минералите моментално се абсорбира без излишна обработка.

Йонизираните минерали не могат да се натрупат до токсични нива в тялото. Нейонизираните минерали се усвояват трудно. За тяхната частична преработка е нужна стомашна киселина и много енергия.

Клиничните изследвания са показали много ясно, че йонизираните форми на минерали са тези, които тялото може да усвоява и използва избирателно. Те лесно се разпадат във водна среда и се зареждат положително или отрицателно. Източник на тези минерали е храната – растения, плодове и зеленчуци. Съдържанието на минерали в растителната храна, зависи от минералния състав на почвите.

Тялото знае, кога се нуждае от минерали. Когато това се случи, ние интуитивно избираме подходящи хранителни форми. Минералите в йонизирана форма се транспортират до клетките чрез транспортиращи протеини, които разпознават минералите и позволяват само някои видове да преминават през мембраните на клетките. По този начин клетките регулират вътрешните си концентрации на минерали.

Йонизираните минерали се усвояват между 20 и 90% в зависимост от това, колко гладно е тялото ви за конкретен минерал.